شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

آشنایی با قبلیه ماسایی

آشنایی با قبلیه ماسایی

یکی از مشهورترین اقوام آفریقایی، پرجمعیت‌ ترین و با اصیل‌ ترین شیوه‌های سنتی و بدوی زندگی، قبایل ماسایی هستند که در کشورهای تانزانیا و کنیا زندگی می‌کنند. ماسایی ها خود را آنیمیست می‏‏‏ دانند و به الهه ای به نام نگایی اعتقاد دارند آن ها مانند نیاکان چند هزار ساله پیش خود زندگی می کنند و از تکنولوژی روز و لوازم و تجهیزات امروزی هیچ اطلاعی ندارند و به صورت طایفه ای  و دارای نشانه و علامت های خاصی هستند برای اینکه از یکدیگر متمایز شوند.
رفتار و کردار، سنت، زندگی و کار متفاوت و عجیب این قبایل هرکسی را متحیر می کند مردان این قبائل کار محافظت از خانه را برعهده دارند و با چوب‌دستی مشغول گردش و محافظت از خانه هایشان هستند، در بین این قبایل مرسوم است که هر چه تعداد گاو و گوسفندان بیشتر باشد مردان ماسایی زنان بیشتری برای همسری  اختیار کنند ولی مسئولیت کسب درآمد و امرار معاش، ساختن خانه، صنایع دستی و پخت و پز بر عهده زنان ماسایی می‌باشد.
ماسایی ها خانه های خود را از سه بخش درست می کنند و سوراخ‌هایی بسیار کوچکی در آن قرار می دهند تا داخل خانه با  نور طبیعی روشن ‌شود، بخشی از خانه‌ ها برای نگهداری گوساله ها و بخشی دیگر برای نگهداری فرزندان و بخش دیگر برای زن و شوهر ماسایی می باشد. آن ها بر خلاف اینکه مردمانی خشن و وحشی به نظر می‌رسند، مردمی با روحیه آرام و خونسرد هستند، به هیچ وجه شکار نمی کنند و گوشت شکار نمی‌خورند مگر آنکه حیوانی وحشی به گله‌ی آن‌ها حمله کرده باشد آن ها معمولا از دام‌های خود برای خورد و خوراک استفاده می‌ کنند. یکی از رسوم عجیب آن ها این است که خون گاو را با شیر مخلوط کرده و به عنوان نوشیدنی استفاده می‌کنند چون اعتقاد دارند باعث قوی ترشدن آن ها می شود وقدرتشان را زیاد می کند.
ماسایی ها  سنتی دیرینه و عجیب دارند آن ها برای دور نمودن سایه‌ی شوم از سر قبیله خود شیر یا پلنگی که حمله کرده، شکار و دمش را  از بدنش جدا می کنند و به زانوی خود می بندند و درقبیله به رقص و پایکوبی می پردازند تا شجاعت و دلیری خود را به رخ دیگران بکشند و با خبر کشته شدن شیر به دیگران آرامش را به قبیله باز می گردانند. رسم جالب دیگری که دارند، رقص ماسایی ها است که در تاریکی مطلق شب و روشنایی آتش و آسمان پرستاره انجام می شود، با در آوردن صداهایی عجیب و غریب از خودو دور آتش چرخیدن همه را به رقصیدن و آواز خوندن با آنها تحریک می کنند.
زيورآلات فلزي كه زن ها براي زیباکردن به خود آویزان می کنند و وسایل های جنگي مردان قبيله که همراه خود دارند، شهرت همگانی دارد. شما می توانید از این زیورآلات که از جنس چوب و استخوان هستند، لباس هاي قبيله ای، انواع مهره هاي سنتي و هزاران چیز جالب دیگر برای خود وعزیزانتان به یادگار بیاورید.

 

 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.